Ekonomi

Boeing muhbiri görünürde intihar ederek öldü

Boeing’de otuz yılı aşkın bir süredir görev yapan eski kalite müdürü John Barnett, Salı günü Güney Carolina’daki Charleston County adli tabipliği tarafından doğrulandığı üzere, kendi kendini vurarak öldürdü. Boeing’den 2017 yılında ayrılan Barnett, şirketin üretim sorunlarıyla ilgili endişelerini dile getirmesiyle tanınıyordu.

Güney Carolina’daki yetkililer şu anda Barnett’in ölümünü çevreleyen koşulları araştırıyor. 62 yaşındaki Barnett, Boeing’e karşı bir ihbarcı misilleme davasına aktif olarak katılıyordu ve bir ifade alma sürecinin ortasındaydı. Barnett’in avukatları Robert Turkewitz ve Brian Knowles, ölüm haberi karşısında şok olduklarını ifade ederek Barnett’in moralinin yerinde olduğunu ve hayatının bu aşamasını geride bırakmaya istekli göründüğünü belirttiler.

Barnett’in yasal temsilcileri, Boeing 787 Dreamliner uçağıyla ilgili güvenlik sorunlarını ortaya çıkarma çabalarının altını çizerek, bunun için misilleme ve düşmanca bir çalışma ortamıyla karşı karşıya kaldığını bildirdiler. Barnett, 5 Ocak’ta Boeing 737 MAX 9 uçağında meydana gelen ve bir panelin uçuşun ortasında patlayarak acil iniş gerektirdiği olayın ardından, güvenlik endişeleri hakkında medya kuruluşlarına konuşmuştu.

Boeing, Barnett’in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diledi. Şirket bir süredir güvenlik ve kalite standartlarıyla ilgili bir krizle boğuşuyor, bu da ABD’li düzenleyicilerin incelemelerinin artmasına ve havacılık endüstrisinde teslimat gecikmelerine yol açıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu