Ekonomi

ABD’de kısa vadeli fonlama maliyetleri vergi sezonunun ortasında yükseliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa vadeli fonlama maliyetleri, vergi kaynaklı nakit çıkışları ve Hazine’nin son borç ihracını karşılamak için nakit ihtiyacının etkisiyle bu hafta hafif bir artış yaşadı. Bu mütevazı artışa rağmen, piyasada daha geniş çaplı likidite sorunlarına dair herhangi bir işaret görülmedi.

Pazartesi gününe denk gelen ABD federal gelir vergisi beyannameleri için son tarih, tipik olarak finans sektöründe likiditenin azalmasına yol açar. Bunun nedeni, bireylerin vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için banka mevduatlarından ve para piyasası fonlarından nakit çekmeleridir.

Federal Rezerv tarafından Salı günü açıklanan verilere göre, Hazine menkul kıymetlerini teminat olarak kullanarak gecelik nakit borçlanmanın maliyetinin önemli bir göstergesi olan Teminatlı Gecelik Finansman Oranı (SOFR) Pazartesi günü marjinal bir baz puan artarak %5,32’ye yükseldi.

ABD repo piyasasındaki borçlanma maliyetlerini yansıtan farklı bir ölçüt olan DTCC GCF Hazine Repo Endeksi ise biraz daha belirgin bir artış kaydetti. ABD Hazine tahvilleri için en çok işlem gören General Collateral Finance (GCF) Repo sözleşmelerinin ortalama günlük faiz oranlarını izleyen endeks, Pazartesi günü yaklaşık beş baz puanlık bir artışla %5,391’e yükseldi.

İlgili bir gözlemde, Federal Rezerv’in ters repo tesisi (RRP) Pazartesi günü girişlerde bir düşüş yaşadı ve Cuma günü kaydedilen miktardan 80,2 milyar dolar daha az olan 327,1 milyar dolar aldı. Bu giriş seviyesi, tesise 293 milyar dolar girişin gerçekleştiği 19 Mayıs 2021’den bu yana görülen en düşük seviyedir. Para piyasası fonları genellikle RRP tesisini nakitleri için geçici bir depo olarak kullanıyor.

Nomura’da ABD Faiz Masası Stratejisi Başkanı Jonathan Cohn, repo piyasasının tipik olarak Nisan vergi son tarihi civarında Hazine’ye nakit hareketi nedeniyle bir dereceye kadar baskı yaşadığını belirtti. Yine de, mevcut durumun gerçek likidite sorunlarının bir işareti gibi görünmediğini, RRP’den çıkışların nakit transferinin önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı.

Piyasa katılımcıları arasında, özellikle ABD Merkez Bankası’nın bilançosunu küçülterek likiditeyi sıkılaştırmaya yönelik devam eden çabaları ışığında, bu yıl büyük vergi çıkışlarının kısa vadeli faiz oranlarında bir artışa ve para piyasalarında potansiyel strese yol açabileceğine dair endişeler vardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-hani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu